Egipski Dzień Wyzwolenia Synaju obchodzony jest corocznie 25 kwietnia, upamiętniając wycofanie wojsk izraelskich z półwyspu Synaj w 1982 roku.
Święto Dnia Wyzwolenia Synaju ma ogromne znaczenie dla narodu egipskiego, ponieważ przypomina o odzyskaniu terenów, które zostały zajęte przez Izrael w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku.
Po sześciu latach okupacji Synaju, 6 października 1973 roku, egipska armia przeprowadziła atak z zaskoczenia na izraelskie pozycje nad Kanałem Sueskim, co doprowadziło do wybuchu wojny Jom Kipur. Nowy konflikt arabsko-izraelski zakończył się arbitrażem USA.
Po zakończeniu działań wojennych Egipt ponownie nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, zerwał z dotychczasową polityką nacjonalizmu arabskiego i podpisał w dn. 26 marca 1979 r. traktat pokojowy z Izraelem.
Jednym z warunków układu egipsko-izraelskiego było całkowite wycofanie się Izraela z półwyspu Synaj w ciągu trzech lat. Ostatni żołnierz izraelski opuścił egipskie miasto Taba w 1988 roku.
Dzień Wyzwolenia Synaju jest okazją do uczczenia wydarzenia, które w Egipcie jest uważane za wielkie zwycięstwo i oddania hołdu poległym żołnierzom egipskiej armii.