Polsko-Egipska Misja Skalna w Deir el-Bahari kierowana przez prof. Andrzeja Niwińskiego jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć w dziejach egiptologii.
Polsko-Egipska Misja Skalna jest jedną z najdłużej działających misji archeologicznych w Deir el-Bahari. Historia naszych badań to ponad 20 lat pracy w terenie i drugie tyle, jeśli nie więcej, spędzanych w bibliotekach i zaciszach gabinetów. Wszystko dlatego, żeby móc rzetelnie zrekonstruować i opisać dzieje Egiptu u schyłku jego potęgi, co ostatecznie nastąpiło na przełomie XX i XXI dynastii, około wieków XII i XI p.n.e.
Mało kto zawodowo zajmuje się tym ciekawym i ważnym okresem. Większość naszej potocznej wiedzy o Egipcie dotyczy niemal wyłącznie czasów budowy piramid, i to wyłącznie trzech największych w Gizie: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, oraz tzw. Nowego Państwa, ograniczonego w zasadzie do dwóch dynastii: XVIII i XIX, kiedy Egipt stał się imperium i „rządził całym światem”.
Może jeszcze obija się nam o uszy historia Cezara i Kleopatry – ostatniej królowej Egiptu, której tragiczna śmierć stała się pożywką dla współczesnej kultury popularnej.
Czasy świetności Egiptu bezpowrotnie minęły jeszcze przed końcem XX dynastii. O tym, co było potem, w zasadzie nie dowiemy się ani z popularnych książek, ani z wystaw w muzeach – chyba że ktoś chwyci nas za rękę i pociągnie do którejś z zapomnianych i zakurzonych gablot w Muzeum Egipskim w Kairze. Ale nie znajdziemy w nich dużo złota. Na pewno nie tyle, ile znajdowało się w grobowcu najsłynniejszego (przypadkiem) faraona starożytnego Egiptu: Tutanchamona, przedstawiciela najsłynniejszej XVIII dynastii.
Przez dziesiątki lat archeolodzy mało interesowali się długim okresem, który nastąpił „po wielkich faraonach”, takich jak Totmes III czy Ramzes II. Dlatego, że nie spodziewano się zabytków, które mogłyby stanowić ozdobę prywatnych kolekcji lub muzeów. Wyjątkiem były jedynie sarkofagi z okresu XXI I XXII dynastii – arcydzieła sztuki ciesielskiej i dekoratorskiej. Z perspektywy historii i kultury prawdziwe skarbnice wiedzy o religii i rytuałach starożytnego Egiptu i ich rozwoju w czasie.
* * *
Uwaga! Oficjalne informacje o postępach Misji Skalnej w badaniach archeologicznych w Egipcie, rozpisane na poszczególne lata bądź okresy, są w aktualizacji na rok 2024/25.
Obecnie kontynuuję pracę nad archiwum liczącym kilka tysięcy niepublikowanych nigdy wcześniej moich fotografii ze stanowiska archeologicznego Misji Skalnej w Deir el-Bahari, zwłaszcza z terenu Gebel Ragab nad świątynią Hatszepsut.
Reprezentatywny materiał tekstowy i fotograficzny zostanie przeze mnie opublikowany najprawdopodobniej około pierwszej połowy 2025 roku, jeśli zdołam w terminie wyrobić się z innymi obowiązkami.
W przygotowaniu mam również pamiątkowy album fotograficzny na 15-lecie (l. 2009–2024) polsko-egipskich wykopalisk na Gebel Ragab. Zgodnie z planem album będzie wydany w 2025 roku w formie drukowanej i będzie go można zamówić w modelu przedsprzedażowym.
Zapraszam również na mój kanał YouTube, na którym zamieściłem filmy nagrywane podczas wykopalisk archeologicznych na stanowisku Misji Skalnej: https://www.youtube.com/c/PolskiegipcjaninPl.